21.12.13

סופרמרקט ממוחשב

הליכה רגילה לסופרמרקט בכל מקום בארץ, היא סיפור של שעתיים עד שלוש במקרה הטוב אם באים עם רשימה מסודרת, כולל עמידה בתור בקופות, ואז... כשכבר מגיעים אצלנו לקופה ביום רגיל או בזמן טרום החגים מגלים פתאום שיש מבצעים שהקופאית מציעה או שמגיע לנו יין או מצות, מיצים או כל מבצע אחר בהוזלה כי הגענו לסכום קניה מסויים ואז כמובן כל התור מחכה בסבלנות, או שלא.... עד שנביא את הסחורה המוזלת כי מה פתאום שנוותר על זה - ובצדק.

בשוודיה אין חוכמות כאלה. אין קופות, ומבצעים יש רק בזמן הקניה עצמה.

איקה ICA היא היום רשת הסופרמרקט הגדולה ביותר בשוודיה. וממוחשבת לחלוטין! אז איך זה עובד? פשוט מאוד ובכלל לא מסובך.

ראשית נרשמים כחברים בסופר, מקבלים כרטיס מגנטי, אלא שלא  צוברים נקודות כמו בארץ, בשוודיה ממלאים את הכרטיס בכסף. (לאיקה יש גם בעלות על בנק, אבל על בנקים נספר בפעם אחרת) איש איש לפי רצונו. הכרטיס מקנה הנחות ומבצעים אבל עוד נגיע לזה בהמשך.
מרגע קבלת והטענת הכרטיס אפשר להתחיל בקניות.


אם כניסתך אל הסופר עם עגלת הקניות עומד מתקן מיוחד שמכיל סורקי סחורות.

כל שעל הלקוח לעשות הוא להעביר את הכרטיס המגנטי במקום המיועד לו, ומיד נדלקת נורה באחד הסורקים ובו מופיע שם בעל הכרטיס וברכת שלום... כמה טיפוסי!

לוקחים את הסורק מכניסים לתושבת מיוחדת שנמצאת על ידית העגלה על יד לוחית פלסטיק בעלת תפס להכנסת פתק רשימת הקניות ... :-) סתם פריט לנוחיות הלקוח!!


מי שרוצה קונה שקיות פלסטיק או ניר, אין חופשי ובחינם, רק בירקות או פירות יבשים אבל אלה שקיות קטנות. (אגב בכל אירופה צריך לקנות את השקיות בסופרים וגם בחנויות מסוימות!) שמים את השקית בעגלה בוחרים מוצרים סורקים ומיד מכניסים לשקית. אפשר כמובן להביא שקיות או תיק מהבית.

כל המוצרים בעלי ברקוד ומיד עם הסריקה מופיע בחלונית הסורק המחיר. מוצרים שנמכרים למשל 3 ב-10 פשוט סורקים 3 פעמים והמחיר הרגיל והסופי מופיע על הצג. בלי ניחושים. עשית טעות? התחרטת? אין שום בעיה לחצן מינוס מוריד את המוצר מהרשימה.
אגב, את מחירי המוצרים ניתן לראות רק על המדף ולא על המוצרים, ואת זה ראיתי גם בגרמניה. אבל תסמכו על השוודים, אין בלאגן על המדפים, הכל מודפס  במחשב נקי וברור.

רציתם לקנות ירקות? גם כאן אין שום בעיה שימו בשקית כמה שתרצו, גשו לאחד המשקלים הפזורים בשטח הירקות, לחצו על התמונה המתאימה או חפשו באלפון, ומיד יוצאת פיתקית מודפסת עם כל הפרטים וברקוד. מדביקים על השקית סורקים ובא לציון גואל.


סיימנו את קניותינו, נגשים לאחת מעמדות התשלום, מחזירים את הסורק, מעבירים כרטיס, יוצא חשבון ושלום על ישראל הכרטיס כבר חוייב, בלי הקשת פרטים, בלי מספר תעודת זהות רק הקשת קוד אישי. נפלא!! מהיר ובלי עיכובים.


לפעמים מודיע הסורק על מבצע אישי למשתמש, גם כאן אין שום בעיה ניגשים לעמדה מיוחד שבכניסה, מעבירים את הכרטיס, יוצאת פיתקית עם כל ההטבות. כשמגיעים לעמדת התשלום מכניסים את פיתקית ההנחות/מבצע לחריץ המיועד והחשבון יוצא בהתאם.


עכשיו תגידו, ומה אם גונבים, מרמים וכד'? אז ככה... כנראה שאין הרבה גנבות, ואם כן לוקחים את זה בחשבון, ולא על חשבון לקוחות אחרים כי המחירים לא יקרים, וכן - אחת ל... המחשב קורא לך לבדיקה, להעביר את כל המוצרים בדרך רגילה אצל הקופאי/ת התורן/ית לצורך בדיקה והשוואה בין הסורק לקופה וגם תהליך כזה עובר במהירות!! "נתפסת"? לא קרה כלום, לא קוראים למנהל או לאחראי פשוט משלמים את המוצר וזהו.
ברור שאם נתפסת פעם אחר פעם ינקטו נגדך אמצעים כאלה ואחרים.

מוצרי קוסמטיקה למשל צריך להעביר נתרול מהזמזם לא יותר.

בכל סופר יש קופה או שתיים לקונים מזדמנים או לאלה שאינם חברים, אבל מספרם מועט.

בכל החנויות השוודיה הלקוח מעביר בעצמו את הכרטיס המגנטי לקופסא הקטנה שרואים כאן למעלה בתמונה, מקיש קוד סודי והתשלום מתבצע אוטומטית לאחר שהקופאית מקישה אותו על המשב שלה, ואין צורך בחתימות. זו גם פעולה שחוסכת המון זמן.
ומה עושים עם כל הזמן הפנוי ?  זה נושא לפוסט אחר.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...